INFO

Miesto fotenia

Fotím najradšej s prirodzeným denným svetlom, vonku alebo v domácom ateliéri. V Bratislave mám vytipovaných zopár lokalít, kde sa dajú spraviť výborné zábery. Nebránim sa však ani foteniu u Vás doma alebo na Vašom obľúbenom mieste.

Čas fotenia

Pretože používam len prirodzené svetlo, fotenie u mňa v ateliéri je najlepšie od 10-tej do 14-tej hodiny. Fotenie trvá približne 1 – 2 hodiny (foto novorodencov zvyčajne viac). Vonku je najlepšie svetlo ráno medzi 9 – 10 h alebo neskoro popoludní (pred západom slnka). Musíme sa samozrejme spolu dohodnúť na čase, ktorý bude najlepšie vyhovovať aj Vám, s ohľadom na kŕmenie, spánok a Váš denný harmonogram.

Oblečenie

Šaty Vášho dieťatka sú pre dobré fotky veľmi dôležité. Výber oblečenia spolu s miestom fotenia môžu fotku podporiť, ale aj pokaziť. Rada Vám pri výbere šatočiek pomôžem. Pred foto stretnutím zoberte, prosím, do úvahy nasledujúce rady:
Bábätká do šesť mesiacov:
Stačí detská košieľka, plienka alebo len holé bruško. Vhodná je aj plátenná čiapočka či čepček.
Detičky od sedem mesiacov:
Pamätajte, že menej je viac. Toto zlaté pravidlo platí pri fotke dvojnásobne. Klasické, skôr staromódne oblečenie, v jemných pastelových farbách, prírodné odtiene, tón v tóne, to všetko je dobrá voľba. Zabudnite na výrazné, krikľavé farby, veľké vzory, nápisy, prehnané doplnky, tričká s logom a všetko oblečenie s obrázkami kreslených postavičiek, barbies a podobne. Na fotke to nevyzerá veľmi dobre. Ponúkam kombinácie, ktoré fungujú najlepšie:
Dievčatá:
– šaty (najlepšie bez dlhých rukávov, podľa počasia), jasné jednofarebné, alebo len s jemným vzorom
– suknička + blúzka
– pletený svetrík alebo vesta
– ako doplnok – šál či šatka, do vlasov gumičky, sponky, jemná čelenka…
Chlapci:
– nohavice/rifle + vesta (nie tričko)
– nohavice/rifle + traky
– nohavice/rifle + košeľa (jednofarebná alebo len jemný pásik, či kocka)
– sako, baretka, motýlik, kravata – to všetko sú vhodné doplnky
U dievčat aj chlapcov bosé nohy (podľa počasia) dodajú fotke čaro, vhodné sú aj plátenné tenisky, jednofarebné sandáliky, topánky, alebo čižmy (gumáky).
Súrodenci:
– oblečenie by mali mať zladené (v rovnakom štýle), nie však rovnaké. Lepšie je, ak sa navzájom dopĺňajú, nie kopírujú.

Počas fotenia

Snažím sa, aby bolo fotenie zábavné, uvoľnené a pohodové. Nechcem, aby vo Vás vyvolávalo stres. Práve naopak, budem rada, ak bude pre Vás príjemným zážitkom. Snažím sa o spontánnosť, žiadne nútené pózy či úsmevy. Rátajte s prestávkami, aby ste vyhoveli potrebám Vášho dieťatka. Určite pomôže, ak so sebou prinesiete jeho obľúbeného plyšáka a maškrtku.

Po fotení

Čo najskôr Vám pošlem náhľady, z ktorých si vyberiete zábery, ktoré sa Vám najviac páčia, a označíte tie, ktoré chcete mať v tlačenej forme. Na finálnu úpravu fotiek potom potrebujem približne 7 dní.